اهل در زدن و فرار کردن نیستیم! / همکاری با دانشجویان نیازمند اعتمادسازی دوطرفه است

معاون دانشجویی و سرپرست معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه علامه در نشست هم‌اندیشی با دبیران انجمن‌های علمی-دانشجویی، یکی از مهمترین اولویت‌ها خود را توجه جدی به انجمن‌های علمی و کانون‌های فرهنگی برشمرد و تاکید کرد: صحبت کردن با دبیران و دانشجویان انجمن‌های علمی-دانشجویی به نوعی «خیلی کیف دارد»، چون مانند مطبوعات آدم را محاکمه می‌کنند.

به گزارش عطنا، حسین سلیمی‌بجستانی در نشست هم‌اندیشی دبیران انجمن‌های علمی‌دانشجویی دانشکده‌های مختلف دانشگاه علامه طباطبائی با اشاره به صحبت‌های برخی از دبیران انجمن‌های علمی و دانشجویی در این جلسه، گفت: طوری صحبت نکنید که ما هم بی‌انگیزه شویم.

وی با بیان اینکه در عرصه حرف و صحبت آزادیم که نقد کنیم، افزود: در عرصه عمل اما، به هر حال تیم جدیدی مشغول به فعالیت شده است و شک نکنید که ما در کار خود مصمم هستیم.

سلیمی‌بجستانی کارنامه کاری انجمن‌های علمی-دانشجویی را کارنامه کاری معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه دانست و اظهار کرد: ما آمده‌ایم تا کارها را سر و سامان بدهیم و اهل دررفتن هم نیستیم که زنگ را بزنیم و فرار کنیم.

وی در این‌باره اضافه کرد: لازم بود قبل از شروع کارها جلسه‌ای با انجمن‌های علمی و دانشجویی داشته باشیم ضمن‌ شنیدن حرف‌های شما، گام‌ها را رو به جلو برداریم.

معاون دانشجویی دانشگاه علامه طباطبائی با بیان اینکه بنده نکاتی که دانشجویان بیان می‌کنند را یادداشت می‌کنم تا آنها را مد نظر داشته باشم، گفت: قبل از اینکه در معاونت فرهنگی و اجتماعی مشغول شوم با برخی از دوستان مشورت‌هایی داشتم که این مشورت‌ها بسیار موثر بود و به همین دلیل نیز به صحبت‌ها، تحلیل‌ها، انتقادات و پیشنهادهای دبیران انجمن‌های علمی-دانشجویی توجه دارم.

وی افزود: به هر حال مسئولیت معاونت فرهنگی و اجتماعی به بنده واگذار شده است و باید برنامه‌های را طی چند ماه آینده به پیش ببریم.

سیلمی‌بجستانی با بیان اینکه از رئیس دانشگاه علامه طباطبائی برای پیگیری مشکلات انجمن‌های علمی-دانشجویی و کانون‌های فرهنگی و هنری «قول‌هایی گرفته‌ است»، بیان کرد: باید با قدرت برنامه‌ها را به خصوص در زمینه انجمن‌های علمی-دانشجویی به پیش ببریم و در این راه نباید دچار درماندگی و یأس شویم.

وی با اشاره به اینکه کارشناسان فرهنگی به صورت جمعی و مشترک در زمینه قالب‌های مختلف فعالیت‌های فرهنگی و علمی دانشجویان نظارت می‌کنند، گفت: مقدمات این کار فراهم شده و طی ۱۰ روز آینده اجرایی می‌شود که زمینه را برای به حداقل رساندن فضای شخصی فراهم می‌کند.

سرپرست معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی تاکید کرد: بنده به صورت قلبی و خالصانه همین مسائل و مشکلات انجمن‌های علمی-دانشجویی را پیگیری می‌کنم که در این زمینه باید به همدیگر اعتماد داشته باشیم.

وی با بیان اینکه شیواترین زبان، عمل است، هم تاکید کرد: عمل کردن بهتر از همه حرف زدن‌ها و وعده دادن‌ها است.

سلیمی بجستانی با اشاره به اینکه انجمن‌های علمی-دانشجویی رابط بین دانشجو و استاد و در نهایت رئیس دانشگاه هستند، افزود: همه ما جزو خانواده دانشگاه علامه طباطبائی هستیم و نباید به دنبال حاشیه‌ها باشیم.

وی تصریح کرد: به‌رغم همه مشکلات و درگیری‌های ذهنی که در زمینه فعالیت‌های معاونت‌های دانشجویی و فرهنگی-اجتماعی که دارم اما فراموش‌کار و پشت‌گوش‌انداز نیستم و قطعاً مشکلات انجمن‌های علمی و دانشجویی را تا رسیدن به راهکار و برطرف کردن آن‌ها دنبال می‌کنم.

سلیمی‌بجستانی با بیان اینکه در فضای فعالیت‌های جمعی و تیمی باید اعتمادسازی باشد، اذعان کرد: همه مشکلات از بی‌تدبیری نیست و برخی مواقع ناشی از ساختار غلط است که باید اصلاح شود.

وی در ادامه به جمله شهید مطهری مبنی بر اینکه «سخت‌ترین کار در زندگی برپایی عدالت است» اشاره کرد و گفت: ما نسبت به مشکلات بی‌تفاوت نیستیم و این مشکلات نیز از جایی شروع می‌شود که قانون را رعایت نمی‌کنیم.

راه‌اندازی سامانه فرهنگی برای حل مشکلات دانشجویان و فعالان دانشجویی

anjomanha95 (10)

سرپرست معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علامه طباطبائی به جمله مرحوم هاشمی‌رفسنجانی مبنی بر اینکه «قانون را باید رعایت کنیم حتی اگر بد باشد» گریزی زد و یادآور شد: با رعایت چارچوب قانون حتی غلط، می‌توان درصدد تغییر آن برآمد و آن را اصلاح کرد.

وی با بیان اینکه رعایت سلسله مراتب اداری در مجموعه فعالیت‌های اجرایی بسیار مهم است و حتما باید رعایت شود، بیان کرد: نگاه بنده به فعالیت‌های دانشجویی بر اساس کمیت نیست بلکه به کیفیت توجه دارم.

سلیمی بجستانی تاکید کرد: در عین حالی که کمیت خوب است ولی مهم و اولی نیست و کیفیت مهمتر از کمیت است. ضمن‌آنکه نباید همه فعالیت‌ها را نیز جزو عملکرد به حساب بیاوریم، مثلاً یک لیوان جابه‌جا کردن که دیگر جز گزارش عملکرد محسوب نمی‌شود.

وی در ادامه به برگزاری نشست گفت‌و‌گوی ایران و جهان عرب در دانشکده علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی با توجه به وضعیت موجود منطقه و مخدوش کردن چهره ایران میان مردم عرب‌زبان توسط دشمنان اشاره کرد و با مثال زدن این مورد گفت: این کار یک گام رو به جلو و بسیار جسارت‌آمیز بود و ما هم می‌توانیم این نشست را در سطح دانشجویی آن با حضور دانشجویان عرب‌زبان برگزار کنیم.

او نکته مهم در برگزاری چنین نشست‌هایی به همت انجمن‌های علمی-دانشجویی را مسئله «گفت‌و‌گو» دانست و تاکید کرد که «ما می‌توانیم بر اساس گفت‌وگو مسائل و مشکلات خود را حل کنیم.»

+ 0 -

نماینده دانشگاه علامه در مسابقات ملی مناظره مشخص شد

مرحله دانشگاهی ششمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران نشان خواجه نصیرالدین طوسی به همت جهاد دانشگاهی و معاونت فرهنگی دانشگاه علامه طباطبائی، روز سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ در دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی این دانشگاه برگزار شد.
+ 0 -

نشست بررسی تحول و ارتقای علوم انسانی در دانشکده روان‌شناسی علامه

نشست هم‌اندیشی استادان دانشکده روان‌شناسی و علوم تربیتی دانشگاه علامه طباطبائی با موضوع «بررسی تحول و ارتقای علوم انسانی»، یکشنبه، ۲۸ خردادماه به همت دفتر نمایندگی نهاد مقام معظم رهبری در سالن شهید شورای این دانشکده با حضور جمعی از استادان و صاحب‌نظران برگزار شد.
+ 0 -

ابتکار جالب دانشگاه علامه برای داوطلبان مصاحبه دکترا

معاونت فرهنگی دانشگاه علامه در حرکتی ابتکاری، لحظاتی قبل از برگزاری آزمون دکترا به دانشجویان مشاوره می‌دهد و کارشناسان و مشاوران این معاونت در این روزها اقدام به برپایی «میز گفت‌وگو»، انتشار ویژه‌نامه و بازدید از موزه برای شرکت‌کنندگان آزمون دکترا کرده‌اند که با بازخورد خوبی در بین دانشجویان روبه‌رو شده ‌است.

به گزارش عطنا، مصاحبه دکترای دانشگاه علامه طباطبائی برای پذیرش دانشجو در ۵۰ رشته این دانشگاه از شنبه ۱۰ تیرماه آغاز شده است. بخش‌های مختلف دانشگاه علامه طباطبائی به خصوص معاونت فرهنگی و اجتماعی با اجرای برنامه‌های مختلفی پذیرای دانشجویان داوطلب دوره دکتری بودند.

اما یکی از ابتکارات مهم معاونت فرهنگی و اجتماعی ایجاد «میز گفت‌وگو» با محورهای «معرفی خود، برقراری ارتباط، مدیریت زمان و آرامش در جلسه مصاحبه» و با هدف موفقیت دانشجویان در مصاحبه دکترا است. در این میز گفت‌وگو، کارشناسان متخصص مرکز مشاوره و بهداشت روان دانشگاه علامه طباطبائی حضور دارند و تا پایان آزمون مصاحبه دوره دکترا به دانشجویان داوطلب، خدمات مختلف ارائه می‌دهند.
+ 0 -

کیفیت کتاب ها خوب شده،اما در بافت فرهنگی تاثیری نگذاشته؛چرا؟!

عصمت مومنی استاد کتابداری و عضو هیئت علمی گروه علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه علامه طباطبائی طی گفتگویی، درباره مسائل حوزه چاپ و نشر گفت: تا به حال مسائل مختلفی در این زمینه از جمله از مناظر اقتصادی، اجتماعی و … مطرح شده است. به هر حال مسائل مختلفی در چاپ مدارک (که کتاب هم یکی از انواع مدارک است) یا نشریات ادباری و یا پایان نامه ها، می تواند دخیل باشد. هرکدام مورد تاثیر بافت سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور قرار خواهند گرفت.

+ 0 -

۶۶ انجمن علمی-دانشجویی داریم/ برنامه‌های دانشجویی دچار سه‌دستگی شده است

نشست هم‌اندیشی دبیران انجمن‌های علمی-دانشجویی دانشکده‌های مختلف دانشگاه علامه طباطبائی با حسین سلیمی‌بجستانی، معاون دانشجویی و سرپرست معاونت فرهنگی و اجتماعی این دانشگاه و با حضور مرتضی خورسندی، مدیر امور فرهنگی و عصمت مومنی مدیر جدید نظارت و ارزیابی این معاونت برگزار شد.

به گزارش عطنا، در این نشست حسین باقری، دبیر شورای دبیران انجمن‌های علمی-دانشجویی دانشکده علوم ارتباطات، میرشاهین فاطمی، دبیر دبیران دانشکده علوم اجتماعی، مرجان جعفری‌نوذر، دبیر دبیران دانشکده مدیریت و حسابداری، فائزه اعلمی، دبیر دبیران دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجی و الهیات و معارف اسلامی، ندا خانی‌فراهانی، دبیر دبیران دانشکده حقوق و علوم سیاسی، امین تجن‌جاری، دبیر دبیران دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی و مهدی کشاورز، دبیر دبیران دانشکده بیمه اکو و برخی از کارشناسان معاونت فرهنگی و اجتماعی حضور داشتند.

در ابتدای این نشست، زهرا جلیلیان، کارشناس انجمن‌های علمی-دانشجویی معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی به بیان گزارشی از وضعیت این انجمن‌ها پرداخت و گفت: انجمن‌های علمی حلقه واسط بین دانشجو، استاد، دانشکده و در نهایت دانشگاه و دیگر نهادهای بیرون از مجموعه دانشگاه هستند.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه از سال ۸۹ از پنج انجمن علمی-دانشجویی به ۶۴ انجمن در سال جاری رسیده است، افزود: البته مجوز دو انجمن جدید نیز در حال صدور است که با احتساب آنها دانشگاه علامه طباطبائی دارای ۶۶ انجمن علمی-دانشجویی است.

جلیلیان با بیان اینکه به تعداد انجمن‌های علمی-دانشجویی نیز استاد مشاور وجود دارد، بیان کرد: با توجه به این رشد انجمن‌های علمی-دانشجویی تعداد کارشناسان آن نیز در معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه نیز به سه کارشناس رسیده است.

وی البته خاطرنشان کرد: در نتیجه افزایش تعداد کارشناسان انجمن‌های علمی-دانشجویی به سه کارشناس به نوعی یک‌دستگی و انسجام میان انجمن‌ها تبدیل به سه‌دستگی شد که مشکلاتی را نیز به همراه داشت.

جلیلیان با اشاره به اینکه افزایش تعاد کارشناسان انجمن های علمی-دانشجویی موجب ایجاد موازی‌کاری در فعالیت‌ها شد، گفت: به شخصه معتقدم که این حرکت موجب ضربه جدی به انجمن‌های علمی-دانشجویی شد و دیگر آن ارتباط و تعامل گذشته بین دانشکده‌ها و انجمن‌ها را نداشتیم.

وی مهمترین فعالیت انجمن‌های علمی-دانشجویی را آموزش دانست و گفت: برگزاری کلاس‌های آموزشی، میزگرد‌های نقد و بررسی، مناظره‌های علمی، همایش‌های ملی، طراحی کتاب و انتشار نشریه، ایجاد حلقه‌های مطالعاتی و سایر فعالیت‌های علمی در این راستا است.
+ 0 -

مدیر جدید برنامه ریزی و نظارت فرهنگی- اجتماعی دانشگاه علامه معرفی شد

مدیر جدید نظارت و ارزیابی معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی، عصمت مومنی است که هفته گذشته در نشست هم‌اندیشی دبیر دبیران انجمن‌های علمی و دانشجویی دانشکده‌های مختلف دانشگاه با سلیمی‌بجستانی حضور داشته است.

به گزارش عطنا، مومنی در این نشست که حسین سلیمی بجستانی، سرپرست معاونت فرهنگی و اجتماعی و مرتضی خورسندی، مدیر امور فرهنگی در آن حضور داشته‌اند نیز برای دبیران انجمن‌های علمی و دانشجویی دانشکده صحبت کرده است.

مدیر جدید نظارت و ارزیابی معاونت فرهنگی دانشگاه در این نشست ضمن تشکر از مدیران سابق فرهنگی دانشگاه، گفته است: برای کسب اطلاعات و تجربه و لذت بردن از فعالیت‌های دانشجویی دور همدیگر جمع شده‌ایم تا فردای روزگار، بتوانیم به عنوان یک فرد موثر و اثربخش در جامعه مفید باشیم.

گفتنی است عصمت مومنی، عضو هئیت علمی گروه علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه علامه طباطبائی است که جایگزین زهرا جامه‌بزرگ، مدیر سابق نظارت و ارزیابی معاونت فرهنگی و اجتماعی این دانشگاه شد.
+ 0 -

معرفی یک کتاب

کتاب "شغل‌های کتابداری و علم اطلاعات: مدیریت و ارتقای فعالیت‌های حرفه‌ای" ترجمه دکتر عصمت مومنی(عضو هیات علمی گروه علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه علامه طباطبایی)، علیرضا عبودیت و فاطمه علیزاده توسط نشر کتابدار منتشر شد.
+ 0 -

نرم‌افزارهای كتابخانه‌ای با كتابخانه‌های ديجيتالی بين‌المللی همسو شوند

مدير گروه رشته كتابداري و اطلاع‌رساني دانشگاه علامه طباطبايي معتقد است بايد نرم‌افزارهاي كتابخانه‌اي ايران با كتابخانه‌هاي ديجيتالي بين‌المللي همسو شوند. وي استفاده از زبان فارسي در اين نرم‌افزارها را يكي از بزرگترين‌ چالش‌هاي اين عرصه مي‌داند
+ 0 -